Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2015
PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, 31 st, 12 -14,25 mm, lås i 18K guld med 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 45 cm.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, Tahitipärla 12 mm med briljant, 24 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,9.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Tahitipärlor 12 mm, borrade, briljanter ca 0,21 ctv, stift, längd 2,6 cm, vikt 11,2 g, en diamant saknas, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 16 dia 1,90 ctv, ca W/SI-P1, längd 2,5 cm,stift, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,85 ct, 20 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 94 briljantslipade diamanter 2,00 ctv, ca TW- W/SI, längd 2 cm, stift, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,13 ct W(H)/SI 2, stl 17 mm, vikt 6,6 g, nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 95 briljanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 9,3 g.
FIGURIN, hund, bergkristall, 2 mediumslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, troligen rysk 1900-tal, Signerad GB, höjd 6,5 cm, vikt 215,6 g.
ENGELBERT, Alliansring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, Stockholm, vikt 4,0 g.
ARMBAND, 14K vitguld, baroque odlad pärla ca 13 x 11 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 11,4 g.
MATSILVER, 58 delar, Chippendale, silver 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 18 kaffeskedar, 1 matsked, 1 matgaffel, 1 såsslev, 1 serveringssked, GAB ca 1948-1974,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,65 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS2, Göteborg 1975, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI1, mindre briljanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld med odlad sötvattenspärla 7,25 mm 14 briljanter 0,09 ctv, TW(G)/VS, storlek 16,5 mm