Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2015
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 0,9 g.
BROSCH, silver, 1 antikslipad diamant, 17 rosenstenar, 9 caréslipade blå safirer, 1800-tal, höjd 4,5 cm, vikt 4,9 g, några diamanter skadade.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,51 ct, TW(G)/SI2, HRD cert F1300005001, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,50+0,50 ct, River(E)/VS1, HRD Diamond Reports 14035412011 samt 14035412012, stift, vikt 1,6 g, snurrebussar 18K vitguld.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS2, stift, vikt 1,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,0 g.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, mittsten ca TCr-Cr/P, övriga stenar ca W/VS, längd 3,5 cm, vikt 10,2 g.
RING, rodinerat guld, hjärtslipad smaragd, baguettslipade och carréslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 17,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr/SI, en sten SI2, vikt 3 g
RING, 18K rodinerat guld, 16 rubiner, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, rodinering med slitage.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,22+0,22 ct, River(D)/IF, IGI cert F1I37128 samt F1I37107, förseglade.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,26+0,26 ctv, River(E)/IF, IGI cert F1H65006 samt F1I37176, förseglade.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tahitipärlor, 48 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW-W/SI, längd 3 cm, stift, vikt 8,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stift, vikt 1,1 g, ena snurrebussen i 14K vitguld.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,0 g, mindre nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.