Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 februari 2015
PÄRLCOLLIER/PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, färgade, längd 44 och ca 16 cm, lås i vitmetall.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, citriner, bergkristall, 2-radig, kullås i sterlingsilver, längd 45 cm,
P KUHN, armring, sterlingsilver, bredd 3,6 cm, diameter 6,8 cm, vikt 39,7 g, Vetlanda 1958, bucklor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, TW/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 5,5 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,85 ct enligt gravyr, ca Yellow/VS2, Kaplans, Stockholm 1976, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld med rosa safir 0,24 ct, 20 st briljanter 0,28 ctv, G(TW)/VS, storlek 16,75 mm
RING, 18K guld/vitguld, opal, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1996, stl 15,25 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade citriner 2,86 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,30 ctv W/P, stift, vikt 2,1 g.