Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 februari 2015
P KUHN, armring, silver, bredd 3 cm, diameter 6 cm, vikt 28,1 g, bucklor, Stockholm 1958.
BROSCH, silver, röda ädla stenar bl.a. granater, ca 2 dubletter, imitationspärlor, flera stenar och pärlor skadade, längd 9 cm, vikt 11,9 g.
KAROTT, silver, bakelithandtag, Hugo Grün Köpenhamn 1959, diameter 10 cm, vikt 87,4 g.
GRÄDDKANNA, silver, på fot, hänkel, London 1775, stämplad TS, höjd 10,7 cm, vikt 70,3 g.
A U GRÖNBERG, gräddkanna, silver, på fot, Empir, Härnösand 1833, höjd 10,5 cm, vikt 75,1 g, mindre bucklor.
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, Nyrokoko, Troligen G Folcker Stockholm 1856, höjd 15 cm, vikt 129,8 g.
JÖRGEN JENSEN, mjölkkanna, silver, kaskformad, hänkel, Stockholm 1935, höjd 13,5 cm, vikt 95,7 g.
Silver Kaffeservis
CM COHR, kaffeservis, 3 delar, silver, bakelit, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, Art Deco Danmark ca 1930-tal, kaffekanna höjd 24 cm, total vikt 875,5 g.