301 - 317 av 317
1...141516 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 februari 2015

Klubbad för

P KUHN, armring, silver, bredd 3 cm, diameter 6 cm, vikt 28,1 g, bucklor, Stockholm 1958.

Utrop: 550 kr

ARMBAND, silver, design Gussi, Malmö 1948, längd 18 cm, vikt 35 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, 18K guld, hjärta, längd 2 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 1 100 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade pärlor ca 7,2 mm, stift, vikt 2,1 g.

550 kr

Utrop: 350 kr

ARMBAND, silver, markasiter, längd ca 20 cm, vikt 26,9 g.

700 kr

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, vikt 2,2 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

BROSCH, silver, röda ädla stenar bl.a. granater, ca 2 dubletter, imitationspärlor, flera stenar och pärlor skadade, längd 9 cm, vikt 11,9 g.

600 kr

Utrop: 325 kr

DAVID ANDERSEN, armring, silver, vikingastil, 6x7 cm, vikt 45,3 g.

900 kr

Utrop: 500 kr

HÄNGE/BROSCH, silver, gröna glasstenar pärlor, längd 6 cm, vikt 9,1 g.

1 200 kr

Utrop: 400 kr

KAROTT, silver, bakelithandtag, Hugo Grün Köpenhamn 1959, diameter 10 cm, vikt 87,4 g.

Utrop: 900 kr

GRÄDDKANNA, silver, på fot, hänkel, London 1775, stämplad TS, höjd 10,7 cm, vikt 70,3 g.

Utrop: 2 700 kr

MJÖLKKANNA, silver, Nyrokoko, W Mann London 1850, höjd 9,5 cm, vikt 183,8 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

A U GRÖNBERG, gräddkanna, silver, på fot, Empir, Härnösand 1833, höjd 10,5 cm, vikt 75,1 g, mindre bucklor.

Utrop: 2 500 kr

GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, Nyrokoko, Troligen G Folcker Stockholm 1856, höjd 15 cm, vikt 129,8 g.

Utrop: 1 600 kr

JÖRGEN JENSEN, mjölkkanna, silver, kaskformad, hänkel, Stockholm 1935, höjd 13,5 cm, vikt 95,7 g.

Utrop: 1 800 kr

Silver Kaffeservis

CM COHR, kaffeservis, 3 delar, silver, bakelit, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, Art Deco Danmark ca 1930-tal, kaffekanna höjd 24 cm, total vikt 875,5 g.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter samt 22 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,5 g, stift.

Utrop: 6 600 kr