Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 februari 2015
BROSCH, 18K guld/vitguld, rosa emalj, odlade pärlor, rosenstenar, åttkantslipade diamanter, diameter 3,5 cm, 1900-talets första hälft, vikt 6,5 g, gravyr på baksidan.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas, 15 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g.
DOSA, silver, turkoser, niello, Ryssland St Petersburg 1908-1926, 6x4,5 cm, vikt 44,4 g, mindre bucklor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ctv enligt gravyr, W(H)/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, 7 briljantslipade diamanert ca 0,07 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,14 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Guldfynd, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 2 cm, vikt 2 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, 4 peridoter, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,5 g.
GOLDEN LADY, manschettknappar, silver, pärlemor, onyx, lapis lausuliz, diam ca 1,5 cm, vikt 9,2 g.
GOLDEN LADY, manschettknappar, silver, sodalit, diam ca 1,5 cm, vikt 9,1 g.
SALT & PEPPARKAR, 4 st, sterlingsilver, emalj, svampar, ELA Danmark, höjd 4,5 cm, vikt 102,7 g, ett kar med bucklor.