Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW(F)/VVS, vikt 1,9 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, möjligen Frankrike ca 1950-1970, bredd 2,6 cm, längd 19 cm, vikt 65,1 g.
BÄGARE, silver, ciserlerad dekor, Ryssland Moskva 1793, kontrollstämpel Andrei Titov, möjligen Stephan Saweljew, höjd 8,5 cm, vikt 83,6 g, spår av förgyllning, mindre bucklor.
INGA-BRITT DAHLQUIST, ring, 18K guld, ca 1960-70 tal, Malmö, stl 18,25 mm, vikt 15,6 g.
PÄRLCOLLIER, doserad, 39 st odlade Tahitipärlor 8,8-14,1 mm, naturliga indentioner, längd 46 cm, silverlås.
PÄRLCOLLIER, doserad, 41 odlade South Sea pärlor 10,0-11,7 mm, längd 46 cm, silverlås
HÄNGE, 18K vitguld, 11,8 mm odlad svart Tahitipärla, 110 briljantslipade diamanter 0,54 ctv, W/SI, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 droppslipade blå safirer ca 2,92 ctv, 89 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW/VVS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Art Metall Helsingborg, stl 16,25 mm, vikt 13,7 g, etui.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, Art Metall, Helsingborg, vikt 9,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 185 briljantslipade diamanter ca 6,61 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, doserade, längd 42 cm, vikt 13,7 g.
Dosor-Etuier Etuier
ETUI, 14K guld, svart och korallfärgad emalj, rosenstenar, Art Deco, troligen centraleuropa 1920-tal, märkt 14 K PAT´D.MAR.26.1924 samt ristat E 7426, 8x5,3x2,1 cm, vikt 119,0 g, emaljen med smärre lagningar.
RING, 18K rodinerat guld, 372 briljant och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 12,9 g
GRÄDDKANNA, silver, glas, Ungern/Österrike, omkring 1900, höjd 16 cm, monogram på lock.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W(H)/VVS2, vikt 2,5 g, stift.