Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015
WILLIAM STROUD, gräddkanna, sterlingsilver, på fot, hänkel, invändigt förgylld, London 1791, höjd 15 cm, vikt 99,1 g, gravyr på livet.
POMELLATO, örhängen, Colpo di Fulmine, 18K roséguld, topas, tsavoriter, Italien, längd 2,8 cm, vikt 6,5 g, krokar med stopp.
THOMAS BECKMAN DY, bägare, silver, svagt konande, ivändigt förgylld, Örebro 1700-tal, höjd 9,5 cm, vikt 71,0 g, mindre bucklor vid mynning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, öppnas, vikt 4,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 st lemon quartz 31,93 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, Homayon Tehran, vikt 18,8 g, stift/clips.
THEO FENELL, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,95 ctv, ca TW/VS, nyckel, längd 3,9 cm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,68 ct, ca CR(J)/VVS2, Rosengren & Eriksson guldsmedja, Stockholm 1967, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, 138 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv ca TW-W/VS, längd 4 cm, vikt 5,3 g, huggies.
ANDERS DUNDERBERG, dosa, silver, cylindrisk, invändigt förgylld, lock med graverad dekor, Gävle 1794, diameter 7 cm, höjd 4,5 cm, vikt 98,4 g, mindre buckla.
ANDERS EKMAN, bägare, silver, svagt konande, graverad dekor, invändigt förgylld, Stockholm 1765, höjd 10,5 cm, vikt 81,9 g, spår av förgyllning, mindre bucklor på mynning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,48 ct, ca Cape (M)/VS 1, Hellström & Åhrling Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
GEORG JENSEN, bestickservis, 24 delar, Pinje/Bitter sweet, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, design Gundorph Albertus 1940, Danmark efter 1945, vikt 1448,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/oxiderat guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCa(K-L)/SI1-P1, Kaplans Stockholm, vikt 11,9 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 7,75 ctv, 116 briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-CR/VVS-SI, längd 6,5 cm, vikt 25,3 g, några diamanter ca TCa, några diamanter är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,50 ct, ca Yellow-Brown/ P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv TW-W/VVS-VS, Stockholm 1956, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, 2 navetteslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2, 78 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, mabépärlor ca 15,5 mm, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, längd 3,2 cm, vikt 17,4 g, stift/clips.
JÄGER, teburk, silver, slipat kristallglas, locket invändigt förgylld, Österrike Omkring 1900, höjd 13 cm.