121 - 140 av 161
1...6789 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015

Klubbad för

WILLIAM STROUD, gräddkanna, sterlingsilver, på fot, hänkel, invändigt förgylld, London 1791, höjd 15 cm, vikt 99,1 g, gravyr på livet.

Utrop: 3 000 kr

POMELLATO, örhängen, Colpo di Fulmine, 18K roséguld, topas, tsavoriter, Italien, längd 2,8 cm, vikt 6,5 g, krokar med stopp.

12 200 kr

Utrop: 10 400 kr

THOMAS BECKMAN DY, bägare, silver, svagt konande, ivändigt förgylld, Örebro 1700-tal, höjd 9,5 cm, vikt 71,0 g, mindre bucklor vid mynning.

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, öppnas, vikt 4,3 g, stift.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 st lemon quartz 31,93 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, Homayon Tehran, vikt 18,8 g, stift/clips.

Utrop: 22 000 kr

THEO FENELL, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,95 ctv, ca TW/VS, nyckel, längd 3,9 cm, vikt 6,2 g.

12 600 kr

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,68 ct, ca CR(J)/VVS2, Rosengren & Eriksson guldsmedja, Stockholm 1967, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 75 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, 138 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv ca TW-W/VS, längd 4 cm, vikt 5,3 g, huggies.

10 600 kr

Utrop: 9 300 kr

ANDERS DUNDERBERG, dosa, silver, cylindrisk, invändigt förgylld, lock med graverad dekor, Gävle 1794, diameter 7 cm, höjd 4,5 cm, vikt 98,4 g, mindre buckla.

2 500 kr

Utrop: 2 500 kr

ANDERS EKMAN, bägare, silver, svagt konande, graverad dekor, invändigt förgylld, Stockholm 1765, höjd 10,5 cm, vikt 81,9 g, spår av förgyllning, mindre bucklor på mynning.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,48 ct, ca Cape (M)/VS 1, Hellström & Åhrling Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

140 000 kr

Utrop: 125 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 2,01 ct, Light Yellow (O)/VS 1.

Utrop: 45 000 kr

GEORG JENSEN, bestickservis, 24 delar, Pinje/Bitter sweet, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, design Gundorph Albertus 1940, Danmark efter 1945, vikt 1448,5 g.

Utrop: 18 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/oxiderat guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCa(K-L)/SI1-P1, Kaplans Stockholm, vikt 11,9 g, stift/clips.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 7,75 ctv, 116 briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-CR/VVS-SI, längd 6,5 cm, vikt 25,3 g, några diamanter ca TCa, några diamanter är skadade.

Utrop: 65 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,50 ct, ca Yellow-Brown/ P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv TW-W/VVS-VS, Stockholm 1956, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.

15 400 kr

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K vitguld, 2 navetteslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2, 78 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, mabépärlor ca 15,5 mm, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, längd 3,2 cm, vikt 17,4 g, stift/clips.

5 300 kr

Utrop: 5 500 kr

JÄGER, teburk, silver, slipat kristallglas, locket invändigt förgylld, Österrike Omkring 1900, höjd 13 cm.

Utrop: 2 000 kr

NORDISK SILVERKONST, ljusstakar, sterlingsilver, 2-armade, Helsingborg 1949, höjd 15 cm, vikt 1060,8 g.

Utrop: 8 000 kr