Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015
ARMBAND, 18K guld, orm med rubinögon, Karl Anderson Stockholm, längd 41 cm, vikt 46,3 g.
WIWEN NILSSON, burk med lock, femkantig, sterlingsilver, signerad Lund 1967, höjd 7,5 cm, längd 8,5 cm, vikt 233 g, liten kantskada. (d)
SIGURD PERSSON, örhängen, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1945, krokar som sätts bakom öronen, vikt 20,3 g, 2 påhängsdelar i 18K guld med odlade pärlor 8,75 mm, vikt 3 g. (d)
RING, platina, blå safir ca 1,50 ct, 24 trapetsslipade diamanter ca 2,30 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 17,5 g.
BROSCH, 18K guld, målade änglar på porslin, orientaliska pärlor, 1800-talets andra hälft, franska stämplar på mittdelen, ramen är stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1866, 4,4x4 cm, vikt 8,4 g, två pärlor saknas, små repor, har reparerats.
COLLIER, silver, droppformad pärla, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, åttkant och rosenslipade diamanter, längd 46 cm, vikt 6,7 g, gravyr på sidan.
ORMRING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, Axelssons Guldsmedsaktiebolag Stockholm 1916, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g.
W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca TCr(I)/VS1, Stockholm 1997, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
COLLIER, 18K vitguld/rodierat guld, briljantslipad diamant ca 2,50 ct, ca TCa(K)/VS1, gammal samt rosenslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca Cr-TCa/SI, längd 42 cm, vikt 16,5 g, mittsten med planslipad kulett och natural vid rondisten, mindre nagg på ett fåtal av de mindre diamanterna.
ÖRHÄNGEN, 18K, guld/vitguld, 54 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, vikt 16,6, clips/stift,
ARMRING, 18K guld, blå emalj, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, Gustaf Möllenborg Stockholm 1851, vikt 14,7 g, bucklor, emaljskada, etui.
ARMRING, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, Anders Petter Lundqvist Stockholm 1857, 5,7x5 cm, vikt 20,4 g, lagning, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv, briljantslipad diamant, 0,70 ct, TW(F)/VS1, GIA cert 1139836804, briljantslipad diamant, 0,70 ct, TW(G)/VS2, GIA cert 2136757997, vikt 2,6 g, stift i 18K vitguld.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,50 ct, TW(F)/VS1, GIA cert 2161113691, 100 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, 2 rosa safirer ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, för 2-radigt collier, 18K guld, korall, 24 briljantslipade diamanter 0,78 ctv W/VS, 2,4 x 2 cm, vikt 12 g. Hematitcollier medföljer.
W A BOLIN, brosch,18K guld, blomma med matterade blad, rund fasetterad rubin, 6 mediumslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, diameter 4,3 cm, vikt 18,6 g, senare nål, två diamanter är skadade.
TIFFANY & CO, manschettknappar, ett par, 18K guld, emalj, 1900-talets början, 1,6x1,2 cm, vikt 10,01 g.
GEORG JENSEN, brosch, Pram brosch 392, sterlingsilver, märkt TORUN, Danmark, vikt 19 g.