Avslutad | Klassiska – Lördag 31 januari 2015
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, TW(G)/VVS1, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 1,01 ct, TW(G)/VVS1, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Thom Wirén Kristinehamn 1991 stl 16+ mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, hjärta 69 briljntslipade diamanter 0,41 ctv enligt gravyr, ca W/SI, höjd 2,5 cm, vikt 5,3 g, någon diamant med nagg.
PAGODRING, 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 13 g.
ARMRING, 18K guld, rubiner, smaragd, 16 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS, Guldvarufabriken, Helsingborg 1989, vikt 25,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 triangulärt slipade blå topaser, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, vikt 5,2 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljanter 2,89 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, längd 18 cm, vikt 8,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr-Ca/SI, David Andersen & Co, Stockholm 1926, längd 6 cm, vikt 4,5 g.
BROSCH, platina, med nålfäste i 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, 1900-talets första hälft, längd 5 cm, vikt 9,3 g, nagg på mittstenen, i övrigt nagg på ett fåtal av rosenstenarna.
SUPKALK, silver, på fot, invändig förgylld, troligen Samuel Fredrik Wesander Rauma Finland, omkring 1800, höjd 11,5 cm, vikt 42,7 g, bucklor.
DIAMANT, briljantslipad, 0,30 ct, River(E)/VS2, GIA cert 1179722033, stenkuvert.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter, 0,80 ctv, TW(F)/VS2, GIA cert 5176368001, 2176784145, vikt 1,6 g, snurrebussar i 18K vitguld,
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, TW/P 1, stl 17 mm, vikt 3,8 g.