Avslutad | Klassiska – Lördag 31 januari 2015
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW(G)/SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, caTW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter, ca 0,41 ctv, ca CR-TW/VS, några very light pink, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter, ca 0,48 ctv, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K guld, kuddslipad topas, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,12 ctv, ca TW/VS-SI, Berggrens Juveler, Stockholm, stl 17,25 mm+, vikt 4,7 g, topas nagg på rondisten.
ARMBAND, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 10 g.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, längd 1,2 cm, vikt 1,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 28 safirer, 28 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv ca TW-W/SI, några stenar P, längd 18 cm, vikt 14,3 g.
ALLIANSRING, 14K rodinerat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, sterlingsilver, Stockholm 1972, höjd 21 cm, vikt 899,3 g, fylld botten., två mindre bucklor
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca TW(G)/SI1, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCa(K)/SI1, Karl-Gustav Ericson, Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 2,20 ct, naturlig hålighet, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Josef Takacs Stockholm, 1972, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, Kjell H Nordlinder Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,72 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS1, stl 18,75 mm, vikt 8,1 g.