Avslutad | Klassiska – Lördag 31 januari 2015
RING, 23K guld, blå och vit camé, skenan stämplad Erik Erson Linderoth, Umeå 1859, överdelen gjord senare, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, en skadad, längd 17,8 cm, vikt 25,5 g.
RING, 18K guld, peridot ca 2,00 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
CAMÉBROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, Sverige, runt 1800-talets mitt, vikt 20,0 g, camén sitter aningen löst ifattningen, nål ej av guld.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,34 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 18 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, rodinering har släppt något på skenan.
BROSCH, 18K vitguld, fyrklöver med pärlor och diamanter ca 0,33 ctv, diameter vikt 11,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 2 PINS, 18K guld, diamanter, franska stämplar på manschettknapparna, , vikt 15,2 g, etui.
RING, 14K guld, blå safir ca 2,80 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g, 6 diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer ca 2,45 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW(G)/VVS, stift, vikt 5,6 g.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 3,78 ct, rektangulär blandslipning, 10,12 x 7,27 x 5,13 mm, inneslutningar, små nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g.
ARMRING, minst 8K guld, rosenslipade diamanter, chips, säkerhetskedja i minst 21K guld, ca 5 x 4,5 cm, 13,7 g, en diamant saknas, nagg och skador på stenar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,70 ct (enl gravyr) ca Cape-LBr/SI2, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.