21 - 40 av 307
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 januari 2015

Klubbad för

BROSCH, 14K guld, 11 safirer ca 6 ctv, längd 5,5 cm, vikt 8 g, några nagg och skador på stenarna.

4 200 kr

Utrop: 4 600 kr

HELALLIANSRING, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g

Utrop: 3 000 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, silver, invändigt förgylld, graverad dekor, höjd 24, 12,5 och 12 cm, Guldsmedsaktiebolaget, 1942, silvervikt 1398,6 g, sockerskålen står ej helt plant.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,30+ 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TW(G)/VS, stl 20 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 2 700 kr

ARMBAND, 14K guld/vitguld, blank och matt yta, ljusblå topaser, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, längd 20 cm, vikt 15 g.

Utrop: 4 600 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, silver, invändigt förgylld, svart emalj, pärlor, fåglar, 5,8 x 3,3 cm, vikt 33,5 g, emaljskador.

1 600 kr

Utrop: 650 kr

BROSCH, silver, bärnsten, jugend, troligtvis Danmark, 8,5 x 6 cm, vikt 14,9 g, nagg på en sten.

1 200 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K rodierat guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 20 mm, vikt 7,5 g, porositet i guldet.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv ca TW/VS-SI, längd 1,8 cm, huggies, stift, vikt 8,3 g.

6 700 kr

Utrop: 4 900 kr

COLLIER, silver, ametister, längd 41 cm, vikt 63,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

ARMBAND, 14K guld, 10 briljant- slipade diamanter ca 0,35 ctv, längd 17,5 cm, vikt 9,9 g.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCape(L)/liten skada på rondisten i övrigt väldigt små inneslutningar, svart emalj, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g, emaljskador.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca W/SI, längd 38 cm, vikt 3 g.

6 900 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Gustaf Dahlgren Malmö 1976, stl 15,25 mm, vikt 6,9 g.

4 600 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K guld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g. Slitna klor.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 8,10 ct, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, tillv i Stockholm år 1964.

2 900 kr

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 10 briljanter ca 1,01 ctv, ca W/SI, 120 briljanter ca 1,12 ctv, ca W/SI-P1, längd 17,5 cm, vikt 10,5 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca TCa-Ca(L-M)/SI1, 42 briljanter ca 0,25 ctv, ca Cr-TCa/SI-P1, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

7 900 kr

Utrop: 8 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld/roséguld, hjärta med briljant 0,14 ct, TCr/VS, 20 briljanter 0,05 ctv, TCa/SI, längd 16 cm, vikt 4,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr