Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 december 2014
CERTINA, DS, Ref nr. 115.7030.42, herrur, 35 mm, stål, quartz, safirglas, datum, går ej, läderband, ca 1995.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2249602, Ref nr. 5200, Boett nr. 3037114, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall.
Klockor Pierre Cardin
PIERRE CARDIN, Chromachron, Boett nr. GA-MRO-L, herrur, 32 mm, doublé, quartz, mineralglas, skadad urtavla, går ej, läderband, ca 1990.
Klockor Citizen
CITIZEN, WR 100, Serie nr. 660094, Boett nr. C300-E80044, kronograf, herrur, 41,5 mm, analog/digital, stål, quartz, mineralglas, går ej, originallänk, viklås, ca 1996.
MONDAINE, M-Watch, Ecomatic, Cal ETA 2846, herrur, 36 mm, vitmetall, automatisk, mineralglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 1997, box.
MONDAINE, M-Watch, Ecomatic, Cal ETA 2846, herrur, 36 mm, vitmetall, automatisk, mineralglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 1997, box (defekt).
Klockor Arsenal
ARSENAL, Geneve, herrur, 34 mm, Boett nr. 419078, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
Klockor Elgin
ELGIN, herrur, 25,5 x 30 (40,5) mm, Serie nr. 35900440, Boett nr. 142988, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1936, metallänk ej original.
COLUMBUS, fickur, 55 mm, 17 stenar, Serie nr. 366828, Boett nr. 5256228, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1901.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
BOX, till Jaeger-Le Coultre armbandsur, ädelträ, 184 x 140 x 81 mm, ca 2000, ytterkartong.
Klockor Rockford Watch Co.
ROCKFORD AMERICAN WATCH Co., fickur, 57 mm, Serie nr. 50583, Boett nr. 8431528, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1876.
FICKUR, 56 mm, Serie nr. 807835, Boett nr. 2135 / 9, vitmetall, spetsankargång, skadad urtavla, boett signerad S.W.C. Silverore, ca 1910.
FICKUR, 52 mm, Boett nr. 2323968, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920.
Klockor Elgin
ELGIN NATL WATCH Co. fickur, 58 mm, Serie nr. 637421, Boett nr. 241, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv (lokomotiv), bucklor, sekundvisare saknas, ca 1880.
FICKUR, 55 mm, Serie nr. 7677, silver, ankargång, skadad urtavla bucklor, stadsvapen (svensk-norska unionen), ca 1920
FICKUR, 64 mm, "John Ward, London", Boett nr. 344, vitmetall, spindelgång, skada urtavla, defekt, bucklor, ca 1800.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 56 mm, Serie nr. 13877308, Boett nr. 3020, vitmetall, ankargång, motiv (lokomotiv), skadad urtavla, defekt, ca 1904.
FICKUR, 60 mm, "Breguet A Paris", Boett nr. 6751, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1800.