Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 11 december 2014
Klubbad för
BÄGARE, silver, reliefdekor, på kulfötter, TESI Göterborg 1953, höjd 13,5 cm, vikt 187,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, TH Martinsen Norge, höjd 10,8 cm, fyllda, bucklor på manschetterna.
ARMBAND, förgyllt silver, granater. orientaliska pärlor, några saknas, längd 20 cm, ca 1930, Ungern.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade, 6 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, Hallbergs, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade gula, kullås i sterlingsilver, längd 46 cm.