Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 11 december 2014
SMYCKESET, ring, collier, förgyllt silver, granater, stl 17,5 mm, längd 42 cm, vikt 10,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin ca 1,00 ct (inneslutning/spricka som når ytan), 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
CARMOSÉRING, safir ca 0,85 ct, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,76 ct, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa, lila och orange, lås i sterlingsilver, längd 48 cm.
RING, 14K guld, smaragd, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Cr-TCape/VS stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/P, smargder, rubiner och safirer, längd 50 cm, vikt 5,6 g.
RING, 14K vitguld, odlad pärla ca 7,85 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor guldlås 18K, 66 pärlor, 6,2 mm, längd 47 cm.
LUKTDOSA, silver, Hovedvandsaeg, delvis förgylld, hjärta, krona, höjd 7,5 cm, vikt 30,1 g, foten med lagning.
HÄNGE, 18K vitguld, stjärndiopsid, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ct, ca 2,3 cm, vikt 3,0 g.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,53 ctv, ca TCa(K)/SI, ena stenen med mindre skada vid rondisten.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/P, Guldfynd, stl 16 mm, vikt 4,5 g.