Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014
RING, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 31 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv samt 4 navetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, bergkristall, Sovjet Vilnius 1927-1958, längd 46 cm, vikt 9,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 2 åttkantslipade diamanter, ca 0,04 ctv, stämplad K&EC, vikt 8,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8 mm, dubbelradig, 18K guldlås, safirer, längd 42 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter, 0,52, ctv, TW/VVS enligt gravyr, 2 blå safirer, Kaplans safir 2005, stl 16,5 mm, vikt 11,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, 1,35 ctv, enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, 2 av dom mindre diamanterna skadade, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1975, stl 18 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 1 gammlalipad diamant ca 0,18 ct, 4 mediumslipad-briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-CR/VS-SI, nagg på en sten, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, granat, rosensten, 16 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca W/SI, en skadad, svaga fattningar, stl 15,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 14K guld, turkor, 49 gammalslipade rosensslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-LY/VS-P, omkring 1900, enligt uppgift Ryssland, stl 17,5 g, vikt 6,8 g, ringskena uppklippt, en sten saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7- 7,5 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 47 cm.
RING, 18K vitguld, safir 1,72 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, 22 trapetsslipade diamanter 0,79 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm+, vikt 5,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter, ca 3,41 ctv, ca TW-W/VS, längd 42,5 cm, vikt 15 g.
RING, 18K vitguld, 4 navettslipade rubiner, 1 kuddslipad, 12 baguetteslipade diamanter, ca 0,48 ctv, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.