181 - 200 av 314
1...91011...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 oktober 2014

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, tahitipärla, 33 briljanter ca 1,32 ctv, baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, maximal längd 66 cm, vikt 24,5 g.

Utrop: 13 600 kr

RING, 14K rodierat guld, prinsesslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F)/VS1, 38 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW/SI, stl 15,25 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 18 000 kr

MJÖLKKANNA, silver, troligen Alexander Field, London 1805, rocailleornament i upphöjd relief, vikt 150 g, flertal mindre bucklor, graverade initialer.

Utrop: 2 000 kr

ANDERS SCHOTTE, minnessked, silver, fiolskaft, Uddevalla 1777, längd 22 cm, vikt 64,0 g, gravyr Petter Hegardt Torborg Brun & Ewa Beatha Hegardt 1777, spår av förgyllning, mindre buckla.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, platina, navetteslipad akvamarin ca 11,00 ct, ca 63 navetteslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca TW/VS, längd 5,6 cm, vikt 18,9 g, etui från H. Stern, en diamant är skadad i rondisten.

35 000 kr

Utrop: 37 000 kr

MATSILVER, 48 delar, modell Svensk, 12 bordsknivar 12 bordsgafflar, rostfria blad, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, rostfria blad, GAB, 1960-tal, vikt 2085,4 g.

Utrop: 10 800 kr

Ädelstenar Safirer

5 BLÅ SAFIRER, kuddslipade, 7,37 ctv, förseglade Rolf Krieger.

Utrop: 4 700 kr

DIAMANT, antikslipad, 0,98 ct, ca TCa(K)/VS2, natural och nagg på rondisten.

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca Ca-LB/SI, vikt 7,0 g.

Utrop: 4 000 kr

MATSILVER, sterlingsilver/rostfritt stål, Rosenthal modell Romance, 65 delar, 12 bordsknivar 205 mm, 12 bordsgafflar 177 mm, 12 bordsskedar 183 mm, 12 smörgåsknivar 172 mm, 12 smörgåsgafflar 145 mm, 3 smörgåsknivar 169 mm, 2 troligen pastejknivar 165 mm, total silvervikt 2958 g.

Utrop: 12 200 kr

RING, 14K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 11,1 g, 1 diamant skadad, 2 diamanter med nagg.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, triangelslipad diamant ca 1,48 ct, ca Ca(M)/P1, stl 16 mm, vikt 8,8 g, inneslutning som når ytan, mindre nagg på kulett.

Utrop: 10 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,25+ mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K rodierat guld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Safirer

9 BLÅ SAFIRER, runt fasetterade, 3,69 ctv, förseglade Rolf Krieger.

Utrop: 2 100 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW(G)/mindre skador på rondisten men i övrigt mycket små inneslutningar, 2 naturaler på rondisten, 32 prinses- och briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 12,8 g.

Utrop: 18 000 kr

HÄNGE/KEDJA, kors, 14K rodierat guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI-P, längd 51 vikt 2,8 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

SYSKONRING, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K rodierat guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-Ca/P, 2 skadade, längd 48 cm, vikt 8,0 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

Matsilver, 91 delar, modell Prins Albert, Hallbergs ca 1945, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, 6 smörknivar, 1 såssked.

Utrop: 19 000 kr