Avslutad | Klockor – Lördag 4 oktober 2014
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Extreme W-Alarm, Cal 912, Serie nr. 2564752, Ref nr. Q1778470, Boett nr. 150.8.42, kronograf, herrur, 46,5 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, gångreservindikator, alarm, läderband, viklås, cert, februari 2009, box, ytterkartong.
Klockor Locman
LOCMAN, Italy, Crazy Horse, Serie nr. 2761, Ref nr. 160, kronograf, herrur, 46 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, pärlemorurtavla, läderband, originalspänne, ca 2005, box.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Don Giovanni Cosi Grande, Ref nr. 2875-STC-00209, Serie nr. V285499, Boett nr. 2875, herrur, 35 x 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, 2006, box, ytterkartong.
Klockor Formex 4Speed
FORMEX 4SPEED, AS 6500, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 65009.7122, herrur, 42 x 44 mm, stål/titan/ceramic, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2008, box (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 059/499).
Klockor Formex 4Speed
FORMEX 4SPEED, AS 1500 (100 METERS / 330 ft), Cal ETA 7750, Boett nr. 15009.8091, kronograf, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, dag, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 101/499).
OMEGA, De Ville, Cal 1332, Serie nr. 43480638, Ref nr. MD 196.0164, Boett nr. 196.0164, herrur, 33,5 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, datum, ca 1979, metallänk ej original.
LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Cal L.263.2, Ref nr. L3.640.3.56.7, Boett nr. 34132632, herrur, 39 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad vridring, originallänk, viklås, Ref nr. L600124573, cert, januari 2009.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Classique, Cal H 1137, Verk nr. 3349126, Serie nr. 2284300, Ref nr. Q2515410, Boett nr. 252.5.08, herrur, 23 x 32,5 (38,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, läderband, viklås, ca 2011.
MORMORSUR, 30 mm, Boett nr. 74485, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1910, etui.
PRESTIGE DE GENÈVE, mormorsur, 24 mm, savonett, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 269, Serie nr. 19213878, Ref nr. ST 125.003, Boett nr. 125.003-62, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
C.F. LUDEKING, In Hanover, fickur, 49,5 mm, silver, Boett nr. 31311, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, gravyr, bucklor, ytterboett, 58,5 mm, silver, bucklotr, ca 1800, nyckel.
Klockor Lapponia
LAPPONIA, Pola Negri, Ref nr. 28005, damur, 17,5 x 24,5 mm, design av Björn Weckström, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 145 mm, totalvikt 31,6 gram, ca 1980.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 43669370, Ref nr. DL 396.0912, Boett nr. 196.0189 / 396.0912, herrur, 33 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 1125/756, ca 1979, box.
BREITLING, Blackbird, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 37381, Ref nr. A13050.1, kronograf, herrur, 39,8 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytesverk, Pilotlänk, viklås, Ref nr. M1998, servad oktober 2013, ca 1999.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 49,5 mm, Cal 73 (H4), Serie nr. 887668, Boett nr. 912792, silver, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1928, fickurskedja i silver.
Klockor Citizen
CITIZEN, Aqualand Analog (Divers 200M), Cal 5810, Serie nr. 580685, Boett nr. 5810-F80014, herrur, 46,5 mm, bicolour, quartz, mineralglas, djupmätare, skadad urtavla, gummiband, ca 1995.
Klockor Rado
RADO, Sintra, Serie nr. 05774522, Boett nr. 152.0332.3, herrur, 28 x 25 (35) mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr.04498 , ca 2002.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 50 mm, Boett nr. 1520300, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1929, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.