Avslutad | Klockor – Lördag 4 oktober 2014
TISSOT, Goldrun, damur, 22 mm, Boett nr. G602320, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995.
CHAUMET, Paris, Oro, Boett nr. 11K1570, damur, 17,5 x 21 mm, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 88,1 gram, ca 2007, box, ytterkartong.
TISSOT, Heritage, "150th Anniversary", Chronometre, Cal ETA 2895-1, Verk nr. 13308, Ref nr. T66.1.721.31, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, liten sekundvisare, läderband, viklås, tillverkad 2002, chronometercertifikat, cert, mars 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1337/8888).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 78240, Serie nr. K884744, Cal 2235, Verk nr. A 1036335, Boett nr. 2040, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-DT1/551 B, cert, Juli 2002, servad juni 2012, servicepåse.
TISSOT, Goldrun, damur, 24 mm, Ref nr. T71.3.115.31, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert, oktober 2013, box, ytterkartong.
LONGINES, herrur, 33 x 33 mm, Cal 950.2, Serie nr. 54308957, Ref nr. 4469.1, Boett nr. 19064167, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1980, etui
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 77806, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, etui.
JAEGER-LE COULTRE, Rendez-Vous, damur, 30 mm, Cal 609, Ref nr. 421.5.09, Boett nr. 1772043, guld/stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, diamant (TW/VS, ca 0,02 ct), integrerat läderband, originalspänne, ca 1990.
TISSOT, Seastar 1000 (300M/1000FT), Boett nr. SKR-BC-14665, A464/564, Ref nr. T19.1.583.41, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. A564, ca 2005.
CARTIER, Santos, Cal ETA 2671, Boett nr. 296182296, herrur, 29 x 28 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 0584, ca 1985.
BREITLING, Chronomat, Vitesse, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 136150, Ref nr. B13050.1, kronograf, herrur, 39 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, april 1998, box, ytterkartong.
TISSOT, damur, 19 mm, Cal 709 2, Serie nr. 9984537, Boett nr. 6873, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, totalvikt 30,3 gram, ca 1965.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 3956887, Boett nr. 5600368, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, buckla, ca 1915.
Klockor Corum
CORUM, Admirals Cup Chronograph, Chronometer, "East Coast Jewelery 1986-2006", Cal ETA 2892A2, Verk nr. 668166, Serie nr. 06/50, Ref nr. 985.741.20, Boett nr. 1756334 (CA/A3 6080), kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt, glasbaksida, gummiband, viklås, ca 2006. Limiterad och numrerad (Nr. 06/50).
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision, Ref nr. 5500, Serie nr. 641582, Cal 1530, Boett nr. 5500, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, Oysterlänk (folded), viklås (defekt, ca 1980), Ref nr. 62510M-M3/257, ca 1960.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6916, Serie nr. 7343116, Cal 2030, Verk nr. 217212, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), sekundvisare lös, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510 D-G8/568, ca 1982.
TAG HEUER, Link, Professional (200 Meters), "Tachymeter", Cal ETA 7750, Serie nr. HK0369, Ref nr. CT2111, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0550-G-C8, cert, juni 2002, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation ´95, "Omega 160 Years", Co-Axial, Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 81863536, Serie nr. 81863536, PIC nr. 111.10.36.20.52.001, Ref nr. ST , Boett nr. , herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st.), glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1551/861, ca 2009, box.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77152729, Serie nr. 77152729, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. ST 345.0022, Boett nr. 145.0022 / 345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, ca 2005.
OMEGA, De Ville, Hour Vision, Co-Axial, Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 82022584, Serie nr. 82022584, PIC nr. 431.30.41.21.02.001, Ref nr. ST 168.1801, Boett nr. 168.1801, herrur, 41 mm, stål/safirglas, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1670/954, ca 2010, box.