Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 september 2014
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr /SI, stl 19,75 mm, vikt 2,6 g, safir med slitna fasettkanter.
SCHALINS, alliansring, Passion, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, gravyr, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-6,9 mm, doserade, lås i 18K vitguld med 3 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS, Otto Andersson, Stockholm 1958, längd 50 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,3-7,2 mm, doserade, lås i 18K guld med ametist, längd 50 cm.
RING, 18K vitguld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W-TCa(H-J)/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,2 g, mycket tunn skena, naggad rondist på båda stenarna.
RING, 14K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W-SI, flera med nagg, 5 skadade diamanter, vikt 2,2 g.
SMYCKESET, delvis förgyllt silver, vit emalj, 3 delar varav 1 brosch och 1 par örhängen med skruv, Michelsen Stockholm 1948 och 1949, vikt 12,1 g , etui, avskavd förgyllning.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, fylld botten, importstämplar, höjd ca 10,5 cm, silvervikt ca 200 g.
GEORG JENSEN och Wendel, brosch, sterlingsilver, no 267, längd ca 5,5 cm, vikt 4,8 g, nål i oädel metall.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter, ca 0,22 vtv, ca TW/VS, Swedor, Stockholm, 1980, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 2 navettslipade rubiner, 1 mediumslipad, 5 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, ca W/SI-P, Emanuelssons Guldsmide, 1989, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, rubinerna slitna.
RING, 18K guld, färgstenar, smaragder, rubiner, safirer, 2 briljantslipade diamanter, ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca TW(F-G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g.