Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 september 2014
GRANATCOLLIER, doserad, oknuten, 4,6 - 10,5 mm granatkulor, längd 44 cm, lås i vitmetall, vikt 40 g.
RING, 14K guld/silver, 5 gammalslipade diamanter samt 1 briljantslipad diamant ca 0,75 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, en diamant är skadad.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, doserad, 3,2 - 7,3 mm odlade pärlor, längd 47,5 cm, silverlås med pärla, vikt 27,1 g.
SMYCKESET, 3 delar, halsband, armband och örhängen i förgyllt silver med 5,5 mm granatkulor, längd 41 + 19 cm, krokar.
26 BRILJANTER, 0,61 ct totalt, ca 0,01 - 0,03 ct/st, ca TW-TCr/VS-SI (en P1, ett nagg).
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,8 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad pärla, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, kedja 40 cm, vikt 2,9 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K guld, 4 navettslipade peridoter, 3 briljantslipade diamanter 0,02 ct, enligt gravyr, 1 sötvattenspärla, vikt 2,5 g.
Smycken Lås
GOLDEN LADY, bajonettlås,18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 1 cm, vikt 3,2 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, navettslipade peridot och blå topas, 3 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, enligt gravyr, 1 sötvattenspärla, vikt 2,5 g.
LORDRING, 18K guld, blå safir, 2 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 7,2 g