Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 september 2014
SALTKAR, 2 st, snarlika, silver, tri pod, England London 1700-tal, höjd 4 cm, diameter 6 och 6,5 cm, vikt 121,9, bucklor, 2 saltskedar medföljer.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5 mm, 18K guldlås med odlad pärla, säkerhetskedja, längd 160 cm.
BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor, längd 4,5 cm, Albertini Rudolf, Stockholm, 1920, vikt 2,2 g.
GOLDEN LADY, hänge, hjärta, 10 briljantslipade diamanter 0,08 ctv enligt gravyr, ca TCR/VS-SI, mått 2,0 x 1,7 cm, vikt 2,1 g.
GOLDEN LADY, collier, sterlingsilver, oval ankarlänk med 2 kulor, längd 44 cm, vikt 16,8 g.
RING, 18K vitguld, onyx, 32 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 14,9 g, 3 stenar med mindre skador, i övrigt mindre nagg, svaga fattningar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld. safir ca 1,2 ct, 12 briljanter ca 0,24 ctv ca W-TCr/VS-SI, kedjans längd 40 cm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, safir ca 1,10 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Cr-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 safirer ca 0,40 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr/SI, stift, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g, en diamant skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-CR/SI, vikt 1,4 g, stift, en diamant skadad, bussningar i silver och vitmetall.