Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 augusti 2014
GEORG JENSEN, toiletteset, 3 delar, silver, glas, modell 134, handspegel, 2 klädborstar, Danmark1945-1951, spegel höjd 23 cm, monogram.
SMYCKESET, 2 delar, gjutgärn, brosch, örhängen, troligen Finland 1800-tal, ett örhänge trasigt, nål troligen utbytt.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,7 g.
BROSCH, silver, Diana med rådjur, signerad av Tore Strindberg, genombruten stil, bredd 37 mm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter, stl ca 18,5 - 19 mm, vikt 4,6 g, smaragd med spricka, en diamant med snagg.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, varierande färger, färgade, ca 6,5-11 mm, 9K guldlås, längd 50 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, rosa, bredd 2 cm, silverlås och silverdetaljer, längd 38-44 cm.