Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 augusti 2014
RING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, 20 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl 16,75+ mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 peridoter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant slipad diamant ca 0,15 ct, ca TW(G)/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
COLLIER, 14K vitguld, 24 baguette samt 28 briljantsl diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, längd 44 cm, vikt 7,8 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCa/SI, nagg på en diamant, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin 0,35 ct enligt gravyr, nagg, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1983, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
SKED, silver, graverat mönster, Krollpfeifer 1872, längd 23 cm, vikt 42,8 g, mindre bucklor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, svenska stämplar.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, opaltriplett, onyx, tillv av Wladyslaw Szlezak Wasa Smycken i Stockholm 1971, vikt 1,9 g.
Ädelstenar Turmaliner
2 TURMALINER, 0,84 ct totalt, rosa, trappslipade, ej exakt matchande, troligen från Nigeria.