121 - 140 av 208
1...678...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014

Klubbad för

CHOPARD, kedja/hänge, Happy Diamonds Icon pendant, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, TW/VVS, refnr 799562-1003, längd 42 cm, vikt 11,8 g, originaletui.

22 500 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 6,52 ct, TCa(K)/VS2, diamantkuvert från HRD, 138 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.

600 000 kr

Utrop: 650 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca W(H)/SI2, 22 safirer ca 1,50 ctv, 12 baguette och 12 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VVS-VS, Art Deco, stl 17,5+ mm, vikt 6,3 g, mindre skada på 2 baguetteslipade diamanter.

Utrop: 58 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca TW/VVS, Hovjuvelerare A Hildebrand Gävle 1968, stl 18 mm, vikt 11,4 g.

Utrop: 52 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, blommor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, 86 gammalslipade diamanter, ett fåtal är åttkantslipade, ca 0,42 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Viktorianska, vikt 4,5 g, krokar.

Utrop: 19 800 kr

WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, akvamarin, signerad, Lund 1946, hängets stl 2,2 x 1,5 cm, längd 55 cm, vikt 25,6 g, stenen skadad på det ena hörnets undersida. (d)

21 000 kr

Utrop: 16 000 kr

VINKANNOR, ett par, silver, glas, slipad dekor i botten, Tyskland 1800-talets slut, höjd 27,5 cm, monogram på lock.

5 100 kr

Utrop: 5 800 kr

WIWEN NILSSON, ring, akvamarin, signerad, Lund 1947, stl 15,75 mm, vikt 11 g, stenen har små nagg. (d)

12 400 kr

Utrop: 9 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K vitguld, rosalila topas, signerad, Lund 1962, stl 16,25+ mm, vikt 7,1 g.

9 500 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, South Seapärla ca 12,3 g, 26 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 10,2 g.

11 200 kr

Utrop: 12 000 kr

ARMBAND, platina/8K vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W/VS-SI, samt 119 rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, Wien 1900-talets första hälft, längd 17,8 cm, vikt 25,1 g, etui.

19 700 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, ca W(H)/SI2, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g, mittsten med inverterad natural vid rondist.

Utrop: 47 000 kr

RING, 18K guld, grå pärla 8,25 mm, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 15,1 g.

6 800 kr

Utrop: 7 500 kr

A DRAGSTED, karott, silver, trä, Art Deco, Köpenhamn 1934, diameter 19 cm, höjd 8 cm, vikt 558,2 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 smaragder ca 6,00 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 15,1 g, stift/clips.

Utrop: 27 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter, ca 2,88 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.

29 500 kr

Utrop: 29 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 3,00 ct, TCr(I)/SI1, IGI cert 116410601, plomberad.

Utrop: 230 000 kr

RING, platina, odlad mabépärla ca 16,5 mm, 36 navetteslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,8 g, en diamant med skada, en diamant med nagg.

Utrop: 40 000 kr

CARTIER, ring, C de Cartier, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VS, ref nr. 5014, stl ca 16,5 mm, vikt 13,8 g.

Utrop: 16 400 kr

CHOPARD, ring, Happy Spirit, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VVS, ref nr. 6026451 82/5649/0, stl 17 mm, vikt 17,9 g.

Utrop: 34 000 kr