Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014
CHOPARD, kedja/hänge, Happy Diamonds Icon pendant, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, TW/VVS, refnr 799562-1003, längd 42 cm, vikt 11,8 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 6,52 ct, TCa(K)/VS2, diamantkuvert från HRD, 138 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca W(H)/SI2, 22 safirer ca 1,50 ctv, 12 baguette och 12 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VVS-VS, Art Deco, stl 17,5+ mm, vikt 6,3 g, mindre skada på 2 baguetteslipade diamanter.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca TW/VVS, Hovjuvelerare A Hildebrand Gävle 1968, stl 18 mm, vikt 11,4 g.
ÖRHÄNGEN, platina, blommor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, 86 gammalslipade diamanter, ett fåtal är åttkantslipade, ca 0,42 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Viktorianska, vikt 4,5 g, krokar.
WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, akvamarin, signerad, Lund 1946, hängets stl 2,2 x 1,5 cm, längd 55 cm, vikt 25,6 g, stenen skadad på det ena hörnets undersida. (d)
VINKANNOR, ett par, silver, glas, slipad dekor i botten, Tyskland 1800-talets slut, höjd 27,5 cm, monogram på lock.
WIWEN NILSSON, ring, akvamarin, signerad, Lund 1947, stl 15,75 mm, vikt 11 g, stenen har små nagg. (d)
WIWEN NILSSON, ring, 18K vitguld, rosalila topas, signerad, Lund 1962, stl 16,25+ mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, South Seapärla ca 12,3 g, 26 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 10,2 g.
ARMBAND, platina/8K vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W/VS-SI, samt 119 rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, Wien 1900-talets första hälft, längd 17,8 cm, vikt 25,1 g, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, ca W(H)/SI2, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g, mittsten med inverterad natural vid rondist.
RING, 18K guld, grå pärla 8,25 mm, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 15,1 g.
A DRAGSTED, karott, silver, trä, Art Deco, Köpenhamn 1934, diameter 19 cm, höjd 8 cm, vikt 558,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 smaragder ca 6,00 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 15,1 g, stift/clips.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter, ca 2,88 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, platina, odlad mabépärla ca 16,5 mm, 36 navetteslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,8 g, en diamant med skada, en diamant med nagg.
CARTIER, ring, C de Cartier, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VS, ref nr. 5014, stl ca 16,5 mm, vikt 13,8 g.