Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014
ÖRHÄNGEN, platina, 2 snidade och 6 fasetterade smaragder ca 8,00 ctv, 6 pärlor ca 3,5-4,0 mm, vikt 3,8 g, krokar, smaragder med något slitna fasetter,en pärla med mindre sprickbildning.
BROSCH, 14K guld/silver, spindel, tigeröga, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCa/P, 2 rubiner ca 0,05 ctv, rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 3 cm, vikt 8,2 g, gammalslipad diamant med ytlig spricka, repa på tigerögan.
GUSTAF MÖLLENBORG, såsskål, silver, invändigt förgylld, veckat brett, Stockholm 1847, höjd 7,5 cm, diameter 19 cm, vikt 625,8 g, monogram.
RING, 18K guld, tsavorit 2,52 ct, 24 briljantslipade diamanter, 1,10 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g.
LARS LARSSON & CO, klocka, silver, förgylld, dekor i form av Hermes/Merkurius, Stockholm 1872, höjd 14 cm, vikt 125,0 g, mindre lagning på foten, samt mindre skada på staven.
RING, 18K vitguld, 20 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-P, Gerdt Hartvig Sandqvist Stockholm 1946, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, 3 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 2,01 ct, ca TW/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/VVS, Bertil Lundberg Stockholm 1956, stl 18,5 mm, vikt 5,5 g.
TIFFANY & CO, hänge/kedja, platina, 6 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 45 cm, vikt 4,5 g.
RING, platina, mediumslipad diamant ca 0,98 ct, ca W(H)/SI1, 18 åttkant och gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, natural på mittstenens rondist.
RING, platina, ovalslipad tanzanit 5,01 ct, IGI certifikat 9681117, 18 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g, aningen sned fattning hos tanzaniten.
BROSCH, 18K guld, trollslända, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr(I)SI, rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, 2 rubiner, pärla 3,8 mm, 6x5 cm, vikt 14,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, platina/18K guld, onyx, 4 gammal och 44 rosenslipade diamanter ca 0,32 ctv, franska stämplar, vikt 8,2 g, etui.
ARMBAND, 18K guld/platina, 3 gammal, 2 åttkant och 16 rosenslipade/chip diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, filigranarbete, längd 17,7 cm, vikt 8,8 g, etui.
RING, 18K rodierat guld, prinsesslipad diamant ca 2,01 ct, ca Cr(J)/SI2, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI, Jovenia Stockholm, stl 17 mm, vikt 13,7 g, gravyr.
RING, platina, 5 smaragdslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, Natalie K, USA, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, diamant 1,01 ct, natural fancy intense yellowish orange, GIA Report 2141493834, ca P2, 2 halvmåneslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.