101 - 120 av 208
1...567...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014

Klubbad för

DIAMANT, hjärtslipad, 3,26 ct, Cr(J)/SI2, HRD certifikat 13012738005.

Utrop: 110 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 snidade och 6 fasetterade smaragder ca 8,00 ctv, 6 pärlor ca 3,5-4,0 mm, vikt 3,8 g, krokar, smaragder med något slitna fasetter,en pärla med mindre sprickbildning.

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 14K guld/silver, spindel, tigeröga, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCa/P, 2 rubiner ca 0,05 ctv, rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 3 cm, vikt 8,2 g, gammalslipad diamant med ytlig spricka, repa på tigerögan.

Utrop: 13 400 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, såsskål, silver, invändigt förgylld, veckat brett, Stockholm 1847, höjd 7,5 cm, diameter 19 cm, vikt 625,8 g, monogram.

4 500 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld, tsavorit 2,52 ct, 24 briljantslipade diamanter, 1,10 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 25 000 kr

LARS LARSSON & CO, klocka, silver, förgylld, dekor i form av Hermes/Merkurius, Stockholm 1872, höjd 14 cm, vikt 125,0 g, mindre lagning på foten, samt mindre skada på staven.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 20 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-P, Gerdt Hartvig Sandqvist Stockholm 1946, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, 3 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 2,01 ct, ca TW/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 245 000 kr

3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/VVS, Bertil Lundberg Stockholm 1956, stl 18,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 11 400 kr

TIFFANY & CO, hänge/kedja, platina, 6 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 45 cm, vikt 4,5 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

RING, platina, mediumslipad diamant ca 0,98 ct, ca W(H)/SI1, 18 åttkant och gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, natural på mittstenens rondist.

35 500 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, platina, ovalslipad tanzanit 5,01 ct, IGI certifikat 9681117, 18 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g, aningen sned fattning hos tanzaniten.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

BROSCH, 18K guld, trollslända, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr(I)SI, rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, 2 rubiner, pärla 3,8 mm, 6x5 cm, vikt 14,8 g.

14 400 kr

Utrop: 16 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,51 ct, River(D)/VS2.

Utrop: 112 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, platina/18K guld, onyx, 4 gammal och 44 rosenslipade diamanter ca 0,32 ctv, franska stämplar, vikt 8,2 g, etui.

8 600 kr

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 3 gammal, 2 åttkant och 16 rosenslipade/chip diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, filigranarbete, längd 17,7 cm, vikt 8,8 g, etui.

3 200 kr

Utrop: 3 700 kr

RING, 18K rodierat guld, prinsesslipad diamant ca 2,01 ct, ca Cr(J)/SI2, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI, Jovenia Stockholm, stl 17 mm, vikt 13,7 g, gravyr.

Utrop: 75 000 kr

RING, platina, 5 smaragdslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, Natalie K, USA, stl 17 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K vitguld, diamant 1,01 ct, natural fancy intense yellowish orange, GIA Report 2141493834, ca P2, 2 halvmåneslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 82 000 kr

COLLIER, platina, filigranarbete, 55 gammal, äldre åttkant och rosenslipade diamanter ca 0,72 ctv, antikt, längd 44,5 cm, vikt 7,2 g, lagad, etui.

9 000 kr

Utrop: 10 400 kr