Avslutad | Exklusiva – Lördag 29 november 2014
ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Top Cape/SI-P1, rosenslipade diamanter, längd 17 cm, vikt 19,9 g, rosensten saknas, diamanter skadade, lagad med stellödning, låsets handel är i 14K guld.
EGON LAURIDSEN, bestickservis, 18 delar, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, 6 glassskedar, 6 bakelsegafflar, 6 mockaskedar, Danmark Köpenhamn, vikt 296,5 g, etui, 3 gafflar och 1 sked med mindre emaljavslag.
HÄNGE/KEDJA, hänge 18K rosa guld, kedja platina, 1 briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCr(I)/VS, 34 rosa briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca VS-SI, 44 cm lång ärtlänkskedja, vikt 6,1 g.
COLLIER, onyxkulor 10 mm, mittdel/lås hjärta i 18K guld, 9 rosa safirer ca 4,30 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, längd 45,5 cm, vikt 78,4 g, låset öppningsbart för byte av collier, en diamant med mindre skada.
LANTZ, enstensring, 18K vitguld, mediumslipad diamant 2,34 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS, Stockholm 1977, stl 16,00 mm, vikt 4,7 g.
SMYCKESET, 2 delar, collier, 18K vitguld, blå topas ca 90 ct, 11 akvamariner ca 30 ctv, 10 kunziter ca 39 ctv, 536 briljantslipade diamanter ca 9,35 ctv, ca TW-W/VS, längd 38 cm, vikt 125,1 g, armband, 18K vitguld, 3 akvamariner ca 15,6 ctv, 4 kunziter ca 11,8 ctv, 173 briljantslipade diamanter ca 2,39 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 35,6 g.
ARMRING, 18K guld, svart emalj, dekor i form av löv, Frankrike omkring 1900, diameter 6 cm, vikt 44,3 g, mindre emaljavslag.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv TW/VVS, Mikael Mann Malmö 1999, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
LOCKASK, sterlingsilver, emalj, signerad Lars Arby Göteborg 1983, diameter 8 cm, höjd 9 cm, vikt 257 g.
BARNSKÅL & SKED, sterlingsilver, hänklar, Brook & Sons Sheffield och Birmingham 1911, höjd 8,5 cm, originaletui, gravyr "Mairi Nina Douglas-Hamilton from her godfather George Freeland Barbour Simpson" samt vapensköld i form av krona.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 39, sterlingsilver, fisk, signerad, stämplad AN, Lund 1955, längd 8,7 cm, vikt 12,8 g. (d)
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/VS2, 2 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TCa(K-L)/SI, Amie Lundberg Stockholm 1979, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
A MICHELSEN, kanna, silver, trähandtag, Jugend, Köpenhamn 1913, höjd 16,5 cm, vikt 324 g.
RING, 18K guld, droppslipad smaragd ca 1,0 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 11,3 g.
PETER SCHÜTZ, brosch, sterlingsilver/18K guld, lapis lazuli, briljantslipade diamanter, Uppsala 1986, 4,7x4,7 cm, vikt 17,6 g.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1945, längd 5,5 cm, vikt 10,3 g, små nagg på stenarna. (d)