Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2014
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 24 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 23 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 2 cm, stift, vikt 4 g.
PÅHÄNG TILL CREOLER 18K vitguld, droppslipade peridoter, 22 briljantslipade diamanter 0,13 ctv, längd 1,3 cm, vikt 1,3 g.
HÄNGE/KEDJA, A Little Angel, 18K guld, delvis rodinerat, odlad pärla ca 8,25 mm, briljantslipade diamanter 0,39 ctv, W/VS, längd 42 cm, vikt 7,6 g.
PAGOD RING, ca 22K guld, rubin ca 0,80 ct, 24 briljanter ca 1,80 ctv, ca W/VS-SI (en dia P1), stl 17,25 mm, vikt 9,3 g.
RING, 14K rodierat guld, briljant ca 1,45 ct, ca Ca/VS2, Natural (litet hack) på rondisten, 10 små briljanter + 2 små CZ ca 0,06 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
RINGSET, alliansring, 18K vitguld briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm +, 0,9 g, 7 ringar i härdglas, MILI.
TENNISARMBAND, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter 1,30 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 10,2 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, rund fasetterad tsavorit ca 0,80 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS-SI, längd 4,6 cm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 3 rosenstenar, blå emalj, längd 3,2 cm, vikt 5,5 g, inneslutning når ytan, emaljskador, låsanordning för nål saknas.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad smaragd 1,19 ct enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,59 ctv, W/P, enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, platina, oktagonal saxslipad ametist ca 23 ct, Kungsguld, Stockholm 1968, stl 19,75 mm, vikt 20,1 g.
RING, 14K rodierat guld, 3 briljantslipade- och ca 26 åttkant- samt gammalslipade diamanter, ca 0,90 ctv, ca W-TCR/VS, nagg, en rektangulärt fasetterad smaragd, slitna fasettkanter, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g, synlig lödningsskarv i ringskenan.
RING, 18K vitguld, ca 57 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCR/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 12,4 g, 2 små diamanter saknas, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,61 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Hellström & Åhrling Stockholm, stl 19 mm, vikt 3,0 g.