Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2014
BROSCH, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCR-TCA/VS-SI, diameter 3,5 cm, stämplad Gunnar Fahlström, Stockholm 1966, vikt 11,3 g, en av de 27 diamanterna är åttkantslipad.
BROSCH, 18K guld, rosett, ca 100 carréslipade blå safirer, ca 120 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 4,4 cm, svensk kontrollstämpel på låsöglan, vikt 13,3 g, två öglor finns för att bära smycket som ett hänge.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K roséguld, cabochonslipad månsten, diameter 13,8 mm, rosa safirer, stl 17,25 mm, vikt 12 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade citriner, diamanter ca 0,01 ctv, dinglande, stift, längd 6,7 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade ametister, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca CR/P, stift, längd 3 cm, vikt 7,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, droppslipad ametist ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter 0,22 ctv ca W/VS, längd 42 cm, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stift, garantibevis från 1978.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,40 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g, Stockholm 1972.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter 0,64 ctv. vikt 1,7 g, stift, naturliga håligheter på en diamant.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter 1,51 ctv, ca TW/W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 5,9 g.
Silver Bricka
BRICKA, silver, Birmingham 1962, 46 x 35,5 cm, vikt 1442,8 g, borttagen gravyr undersida, repor.
WA BOLIN, ring 18K vitguld, 7 blå safirer, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1991, stl 17 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade ametister, Petterssons E , Stockholm 1953, längd 18 cm, vikt 10,2 g.