Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2014
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, Strömdahls 1990, stl 18,5 mm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasterade droppslipade citriner, 40 briljanterslipade diamanter 0,47 ctv ca W-Cr(P, stift, längd 2,9 cm, vikt 7 g.
RING, platina, droppslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCR(I)/SI, 2 blå safier, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g, nagg på en safir.
COLLIER, 14K vitguld, 80 orange granater 48,27 ctv och 31 briljanter 1,84 ctv, ca TCa(K-L)/SI2-P2, GGL cert 14013035, längd 44 cm, vikt 40,4 g.
STELT ARMBAND, 18K guld, koraller ca 15 mm i diameter, 6 x 5 cm i diameter, vikt 43,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K vitguld, knutar, Berggrens Juveler Stockholm, vikt 8,7 g,
RING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/P2, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca CA/SI, blå safir, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
ARMRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,84 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-P1, diameter 7 cm, Wilh Forslund, 1958, vikt 38,1 g.
COLLIER, agat, doserade kulor ca 11-17,5 mm, lås och distanser i 18K guld, längd 60 cm.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 rubiner ca 7,00 ctv, 260 briljanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift/clips, vikt 20,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,6 g, stift.
RING, platina, mediumslipad diamant ca 2,00 ct, W(H)/VVS2, nagg i kronan invid rondist, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 2 med mindre skador, stämplad KA, Stockholm 1933, stl18,25 mm, vikt 3,1 g.
BROSCH, cravatte, 4,6 x 2,7 cm, 14K guld/platina, mediumslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/P1, 160 diamanter (140 äldre åttkantslipade och 20 rosenslipade) ca 1,35 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 12,4 g.
RING, 14K vitguld, 6 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, 14 smaragder ca 0,40 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.
PÄRLRING, 18K vitguld, 7,4 mm odlad pärla, 2 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, svensktillverkad.
Smycken Nål
NÅL, 14K guld (överdel) och 9K guld (nålen), 4 pärlor 3,2 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, vikt 2,2 g.