Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
MANSCHETTKNAPPAR, silver, grå och svart sten, Einar Telander Stockholm 1972.
DOSA, silver, Holland 1840, oidentifierade stämplar, vikt 17,5 g, mindre bucklor, slitage.
MANSCHETTKNAPPAR, 7 par silver. slipsklämma, brosch, 2 silverringar vikt 94 g
ARMBAND, sterlingsilver, opaka rubiner och smaragder, odlade sötvattenspärlor, turmaliner, längd 19-21 cm, vikt 39,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 5,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 12-20 mm, magnetlås i vitmetall med vita stenar, längd 50 cm.