Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, flerradigt, blå färgade, stjärnor lapis lazuli, lås gulmetall.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 7,7 g, bruksslitage.
ÖRHÄNGEN, silver/förgyllt silver, 2 triangulärt fasettslipade granater ca 4 ctv, stift, vikt 9 g.
RING, 18K guld, 2 gröna turmaliner, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, bergskristall, J Klintz, Stockholm 1977, längd 70 cm, vikt 43,4 g, bergskritallen sitter löst i fattningen.
Silver Kaffeservis
GRÄDDSERVIS, sterling silver, gräddkanna, sockerskål, vikt 275 g, mindre bucklor.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct ca TW/SI, veneziakedja längd 40 cm, Strömdahl, total vikt 2,8 g.