221 - 240 av 445
1...111213...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 maj 2014

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita, rosa och lila, ca 11 mm, längd 42 cm, kullås i förgyllt sterlingsilver.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv enligt gravyr, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, kulinlägg, vikt 5,9 g, en sten sitter något löst, svaga fattningar, en diamant skadad, i övrigt ett fåtal nagg.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g, diamant sitter något löst i fattningen, ringskenan aningen skev.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

KANNA, silver, Portugal efter 1938, höjd ca 28 cm, vikt 717 g.

2 800 kr

Utrop: 3 100 kr

SOCKERSKÅL MED LOCK silver, Portugal efter 1938, höjd med lock ca 19 cm, 737,2 g.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/VS, skruvstift, vikt 1,1 g.

900 kr

Utrop: 450 kr

LJUSSTAKAR, silver, 1 par, trearmade höjd 22,5 cm, längd 25,5 cm, TH Martisen Norge no 395, fylld botten, total vikt 2055,7 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver, svenska importstämplar, höjd ca 5 cm diameter 14 cm, vikt 133,4 g.

Utrop: 750 kr

SKÅL, silver, svenska importstämplar, höjd 5 cm, diameter 11,5 cm, eklektiskt graverat ornament, vikt 97,4 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, 18k guld/vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca TW/VS, längd ca 19 cm, vikt 27,2 g, bruksslitage, 1 briljant skadad.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

HÄNGE, brun kvarts, hästmotiv, ca 10X5 cm, vikt 64,7 g.

Utrop: 175 kr

COLLIER, brunt färgat snäckskal, odlade färgade sötvattenspärlor, i form av en blomma, läderrem, längd ca 45 cm.

Utrop: 450 kr

COLLIER, onyx, hematit, lås i silver, längd 45 cm.

450 kr

Utrop: 500 kr

STATY, trä, asiatisk man, höjd 7 cm.

Utrop: 200 kr

COLLIER, bärnsten, längd 68 cm.

Utrop: 250 kr

COLLIER, lila färgat snäckskal, färgade odlade sötvatten pärlor, i form av blomma läderrem, längd ca 45 cm.

350 kr

Utrop: 375 kr

SPORRONG, manschettknappar, mässing, vikt 18,1 g.

Utrop: 200 kr

FÖRSTORINGSGLAS, vitmetall, schackrutigt handtag, längd 22 cm, diameter 10 cm.

200 kr

Utrop: 200 kr

COLLIER, rosenkvarts, plastkulor, svarta band, silverlås, längd 50 cm.

Utrop: 800 kr

PUNCHBÄGARE 10 ST, silver, invändigt förgyllda, Ceson Göteborg 1960-tal, viktm312,6 g.

Utrop: 1 600 kr