1261 - 1280 av 1 367
1...636465...69 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 8 april 2014

Klubbad för

Skedar, 26st modell Snäck 153mm, Silver S830 bruttovikt 755g, några har synliga stämplar M4/1842, P4/1845, O6/1892, R7/1919, X7/1924, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer

2 300 kr

Utrop: 2 400 kr

Matskedar, 22st modell Snäck 182mm, Silver S830 bruttovikt 1193g, några har synliga stämplar M4/1842, P4/1845, R7/1919, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer samt en skadad/bucklor i skedhuvudet

3 300 kr

Utrop: 3 900 kr

Matskedar, 23st modell Snäck 218mm, Silver S830 bruttovikt 1721g, några har synliga stämplar M4/1842, P4/1845, R7/1919, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

Förrättsgafflar, 18st modell Snäck 153mm Silver S830 bruttovikt 589,8g, synliga stämplar R7/1919, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer

1 800 kr

Utrop: 2 200 kr

Matgafflar, 26st modell Snäck 168mm, Silver S830 bruttovikt 1417g, några har synliga stämplar M4/1842, R7/1919, O4/1844, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer

3 900 kr

Utrop: 4 400 kr

Matgafflar, 10st modell Snäck 212mm, Silver S830 bruttovikt 946g, några har synliga stämplar P4/1845, O4/1844, T4/1849, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

Matgafflar, 22st modell Snäck 202mm, Silver S830 bruttovikt 1602g, några har synliga stämplar P4/1845, M4/1842, R7/1919, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på skaftet, mindre repor förekommer

4 100 kr

Utrop: 4 800 kr

Uppläggssked 1st, Såssked 1st, Syltsked 1st modell, Trancherbestick 1par, Smörgåskniv 6st modell Olga, 138-290mm, Silver S830 bruttovikt 812,6g knivar och gaffel fyllda, med blad i stål, några har synliga stämplar I9/1959, H9/1958, mindre repor på skaft

2 200 kr

Utrop: 1 100 kr

Matknivar 12st, Matgafflar 13st, Matskedar 12st modell Olga 222mm/184mm/182mm, Silver S830 bruttovikt 2100g knivar fyllda, med blad i stål, några har synliga stämplar I9/1959, F9/ 1956, mindre repor på skaft

5 700 kr

Utrop: 4 400 kr

Matknivar 12st, Matgafflar 12st, modell Olga 253mm/210mm, Silver S830 bruttovikt 2130,4g knivar fyllda, med blad i stål, några har synliga stämplar E9/1955, F9/ 1956, mindre repor på skaft

5 300 kr

Utrop: 3 600 kr

Knivar, 2st modell Snäck 214/246mm, Silver S830 bruttovikt 129,7g fyllda, med blad i stål, synliga stämplar D8/1930, B5/1856, små bucklor på skaft

200 kr

Utrop: 250 kr

Matknivar, 2st modell Engelsk Snäck 200mm, Silver S830 bruttovikt 91,7g fyllda, med blad i silver, synliga stämplar A2/1783 samt stämplade med ätten Flemings vapen på knivbladet, defekta blad

Utrop: 300 kr

Matknivar, 6st modell Engelsk Snäck 215mm, Silver S830 bruttovikt 345,8g fyllda, med blad i stål, några har synliga stämplar T8/1945 / U8/1946, defekta blad lösa från skaft

600 kr

Utrop: 375 kr

Matknivar, 12st modell Snäck 211mm, Silver S830 bruttovikt 574,7g fyllda, med blad i silver, några har synliga stämplar P4/1845, M4/1842, R7/1919, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på knivbladet, defekta blad lösa från skaft

1 700 kr

Utrop: 1 300 kr

Matknivar, 13st modell Snäck 211mm, Silver S830 bruttovikt 655,4g fyllda, med blad i silver, några har synliga stämplar P4/1845, M4/1842, R7/1919, samtliga har ätten Wachtmeisters vapen stämplat på knivbladet, defekta blad lösa från skaft

1 100 kr

Utrop: 1 400 kr

Matknivar, 10st modell Snäck 218mm, Silver S830 bruttovikt 525,7g fyllda, med blad i stål, några har synliga stämplar R7/1919, defekta blad lösa från skaft

500 kr

Utrop: 600 kr

Matknivar, 12 st modell Snäck 256mm, Silver S830 bruttovikt 887,6g fyllda, med blad i stål, några har synliga stämplar R7/1919, defekta blad lösa från skaft

600 kr

Utrop: 750 kr

Ring 18K Ø16½ 2,7g vitguld med små diamanter 19xca0,001ct-0,01ct

600 kr

Utrop: 750 kr

Halskedja fyrkantig Ormlänk 18K 34g 45cm, ojämn med mindre hack

Utrop: 8 300 kr

Ring 18K Ø15¼ 2,5g i vitguld med diamant 1xca0,018ct. Gravyr, ojämn form, små rispor

1 100 kr

Utrop: 700 kr