Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 6,00 ct, 12 briljantslipade diamanter 2,22 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/SI, Svedbom, Vetlanda 1972, stl 18,75 mm vikt 10,5 g, mindre nagg och sprickor på smaragd.
RING, platina, gammaslipad diam ca 0,30 ct ca Cape/SI, 26 rosenslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, naggade fasettkanter.
MATSKED, silver, Olof Hagrelius, Mariefred 1839, fioskaft, längd 199 mm, vikt 26,6 g, slitage.
MATSKED, silver, Sverige 1800-talets första kvartal, längd 210 mm, vikt 35,6 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2- 9,6 mm, något off round, doserat, lås i 18K guld/vitguld med rosenslipade diamanter ca 0,05 ctv, säkerhetskedja, längd 50 cm.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,66 ct, ca TW(G)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, stift, vikt 6,1 g, 5 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 3,28 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g.
RING, 14K guld, blå topas ca 8,50 ct, 30 briljanter ca 0,43 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, doserade, ca TW(G)/VVS-VS, Lawepe Guldsmedsateljé, Stockholm 1969, längd 18 cm, vikt 22,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade blå safirer ca 2,50 ctv, 28 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stift/clips, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor 17 mm, 2 cabochonslipade blå safirer ca 1,80 ctv, stift/clips, vikt 16,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd ca 0,35 ct, 12 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 8,50 ct, 18 rosenslipade diamanter (1 skadad) ca 0,45 ctv, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g.
RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter 0,69 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.
MATSKED, silver, Lars Åkerblom Gävle 1783, längd 206 mm, fiolskaft, vikt 43,1 g, gravyr.
MATSKED, silver, Carl Lindgren Norrköping 1783, modell svensk rund, 212 mm, vikt 74,8 g, gravyr.