Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 24 åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-CR/VS-SI, Hugo Olsson Helsingborg 1974, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct River(E)/VS1, GIA Report 1149947459, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 14003954002, vikt 2,3 g, stift, en snurrebuss 18K vitguld.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, turkos, 78 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 13,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 5 ametister ca 10,30 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, längd 40 cm, vikt 8,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,63 ctv, TW(F-G)/VS2-SI2, HRD-certifikat 14012043010,14006572002, 14012043006,14012043015, 14012043011, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K, vitguld / guld, rubelit, 4 briljanter ca 0,24 ctv, TW/VS, stl. 15,5 mm, CAI, 1998, vikt 7,2 g
BROSCH, platina, 11 gammalslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-LY/VS-P, 49 mindre diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, tre diamanter med mindre skador, 5,0 x 3,5 cm, vikt 17,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 cabochonslipade safirer, 1 mindre skadad, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TCr/P, 2 diamanter med mindre skador, vikt 8,8 g.