Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42ctv ca W-CR/P, stl 16,5 mm, vikt 1,1 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragd 0,72 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, en briljant med nagg, stl 14,5 mm, vikt 6,0 g, Björn Jägerstigs Guldsmedja, Stockholm 1985.
COLLIER, 2-radig, safirer i olika färger, längd ca 44 cm, trädda på vajer oknutna och utan lås, vikt 37 g (ca 160 ct totalt).
MATSILVER, 12 delar, silver, Rosenholm, 6 matknivar, 6 matgafflar, GAB Stockholm1960-tal, längd 22,5 och 20 cm, vikt 724,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TCa-Ca/P1, stl 17,25+ mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca Light Yellow-Yellow/SI1, stl 18,25 mm, Gustaf Walter Wastesson, Stockholm, 1922, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, fasetterade citriner, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stift, längd 3 cm, vikt 11,3 g.
BRUDKRONA, silver, 9 månstenar, 9 odlade pärlor ca 4,7 - 5,0 mm, Arvo Saarela 1965, vikt 86,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade ametister, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, längd 6,8 cm, vikt 8,4 g.