Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
ENSTENSRING, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, LBR/P 1, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, ett nagg på rondisten.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, ca TCr/VS, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g. IGI apprasial report.
RING, 18K vitguld, blå topaser, 4 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 4,7 g, rodinering har släppt något på skenan.
MATSILVER, silver, 1 gaffel, 1 sked, Köpenhamn 1931, jugendmotiv, kontrollerad av Christian F Heise, längd 145 samt 151 mm, total vikt 49,2 g, etui. Buckla, slitage.
DIAMANTER, 23 prinsesslipade, 2,00 ct totalt (ca 0,087 ct/st), ca TW-TCr(F-I)/SI-P1, 4 har nagg.
ARMBAND, 18K guld, 24 ovalslipade smaragder ca 7,00 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Light Brown/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 9,8 g, smaragder med nagg och sprickor, några enstaka briljanter med skador på undersidan, en del slitna fattningar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K rodierat guld, ovalt fasetterad rosa turmalin ca 3,80 ct, ca 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 3,50 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g
CARMOSÉRING, 14K guld/silver, smaragd, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, smaragden med skada på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre 8 mm odlade boutonpärlor, 24 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 5,0 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, morganit (rosa beryll) ca 15,00 ct, 8 rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 40 cm, vikt 9,4 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, ca 0,59 ct, ca TW(F)/VVS 2, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter 1,42 ctv enl gravyr (1 x ca 0,50 och 8 x ca 0,115 ct/st), ca TCr(I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, mittstenen lutar något, tillverkad i Stockholm år 1983.
ARMBAND, 18K vitguld, 80 briljanter ca 2,90 ctv, ca TW-W/VS, längd 19,5 cm, vikt 44,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,52 ctv, (0,47 ct, W(H)/VS1 + ca 0,63 ct, ca TW(F-G)/VS1 + ca 0,42 ct, ca TCr(I)/VS1), stl 18 mm, vikt 7,7 g.