Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
12 MATSKEDAR, silver, modell Gammal Fransk, GAB Stockholm varav 6 st från år 1898, 6 st från år 1910, längd ca 21 cm, total vikt 639,8 g, normalt bruksslitage.
ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, längd ca 20 cm, Nils-Olofs Guldsmedja, stockholm 1959, vikt 53,5 g,
CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, trumpetformad med klockad fot, Arboga 1805, höjd 19,5 cm, vikt 303,1 g.
JOHAN PETTERSSON BERG (1727-1762), bägare, silver, stämpla bård vid mynning, Norrköping 1759, höjd 12 cm, vikt 113,5 g
CARMOSEÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 runda fasetterade blå safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, TW-W/VS-SI, vikt 4,6 g.
BROSCH, 18K guld, med 3 kläppar (1 bucklig) och 1 liten halvpärla, ca 1890-1920, vikt 6,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ct, ca W(H)/SI2, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm 1960, stl 17 mm, vikt 3,9 g, stenen är rörlig i sin fattning.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,45 ct ca Cr(J)/VS, 6 rosenstenar, år 1938, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, nagg på diamanter, tunn skena, avskavd blå emalj.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, ca TCR/VVS, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, gravyr.
SYSKONRING, 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca W(H)/P1, peridot, slitna fasettkanter, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
Örhängen, 18K guld, snidade droppformade citriner, cabochonslipade ametister och gröna turmaliner, höjd 4 cm, vikt 11,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 1,53 ct, ca Cape(M-N)/SI1, 36 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala ametister, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-CR/VS-SI, vikt 3,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/SI-P1+, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 2,19 ctv, åttkantslip diamant ca 0,03 ct, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 13,6 g.