Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2014
K ANDERSON, sockerskål, silver, Stockholm 1917, invändigt förgylld, godronnerat liv, längd 15,5 c, vikt 200,1 g, avskavd förgyllning, mindre bruksslitage, avskavd förgyllning.
ARMBAND, 18K guld, 30 ovalslipade rubiner, ca 17,00 ctv, 124 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 40,8 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rosa safirer 24 briljantslipade diamanter, ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 smaragder, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, vikt 8,1 g, spricka på 1 smaragd.
RING, 18K guld, 7 ovalslipade rubiner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca W/SI, vikt 8,9 g, buckliga stift, behöver spännas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor, ca 10,35-10,77 mm, 44 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 10 g, 1 snurrebuss rödguld.
ALLIANSRING, 18 K vitguld med 10 st briljanter 0,82 ctv, G(TW)/VS, storlek 16,25 mm
PÄRLCOLLIER, 7,8-8,6 mm odlade pärlor, ojämt matchade, alla ej helt runda, ytfel, längd 42 cm, 14K guldlås med 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, gravyr.
SCHALIN, alliansring, 18K guld. 17 briljantslipade diamanter 0,74 ctv, ca W/VS, vikt 8,7 g, stl 16,25 mm, vikt 8,7 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant, 0,50 ct, W/P enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, gravyr, Guldfynd.
ARMBAND, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 13,6 g.
ARMRING, 18K guld, trefärgat, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, vikt 23,6 g.
BROSCH, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, rosett, 2,1 x 1,5 cm, 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W/P, Guldfynd, stl 17 mm, vikt 7 g.
MJÖLKKANNA, silver, troligen Alexander Field, London 1805, rocailleornament i upphöjd relief, vikt 150 g, flertal mindre bucklor, graverade initialer.
6 TESKEDAR, silver, Jonas Wilhelm Laurén, Stockhom 1849, modell Engelsk Snäck, längd ca 15 cm, vikt 124,4 g, graverade initialer.