Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 april 2014
RING, 18K vitguld, runt fasetterad smaragd, repor och slitage, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TCR-CA/VS, stl 17,5 mm, Tesi, Göteborg 1955, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, citrin, 3 briljant- och 6 baguettslipade diamanter ca 0,54 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g, en diamant saknas.
BROSCHNÅL, 18K guld, emalj, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, WA Bolin, Stockholm 1955, löv, guldvikt ca 3,6 g, emaljskada, stopp ej i guld.
RING, 14K guld, safir, briljant- och baguettslipad diamant ca 0,06 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H), stl 17 mm, vikt 4,4 g, diamanten med nagg på rondisten.