Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 april 2014
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 9 X 19 cm, längd 46 cm, 14K guldlås.
EVALD NIELSEN (1879-1958), ring, sterlingsilver, cabochonslipad lapis lazuli, Jugend, Danmark 1900-talets första decennier, stl 17 mm, vikt 4,6 g, lagning på ringskenans insida, klister vid infattningen.
GEORG JENSEN, brosch, Nr 251, sterlingsilver, delfiner, Danmark, 40 x 32 mm, vikt 11,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
COLLIER, sterlingsilver, färgad pärlemor, markasiter, längd ca 45 cm, vikt 48,4 g, tillhörande armband finns på efterföljande auktionsnummer.
ARMBAND, sterlingsilver, färgad pärlemor, markasiter, längd 18, vikt 25,1 g, tillhörande collier finns på föregående auktionsnummer.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 13 x 11 mm, lås i vitmetall, längd 43 cm.
COLLIER/ARMBAND, vitmetall, odlade sötvattenspärlor, tigeröga, kulor i gulmetall, längd 44 och 16-18 cm.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade bruna och röda, längd 46 cm.