Avslutad | Klassiska – Lördag 26 april 2014
RING, 18K guld, 3 ihoplödda ringar, 15 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 13,2 g.
HÄNGE, 18K guld, fasetterad kvarts ca 10,50 ct, längd 2,7 cm, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm, vikt 6 g, stenen är skadad i kronan vid en klo, nagg och repor.
RING, 14K vitguld, fasetterad rubin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCR/VS, längd 2 cm, vikt 2,2 g, en diamant med skador och två diamanter med nagg.
HÄNGE, 14K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-W/VS, längd 2,5 cm, vikt 3,5 g, en diamant har skadad kulett, en diamant har nagg på en kulett, en diamant har nagg på kulett och skada i rondisten.
RING, 14K guld, smaragdslipad grön zirkon, nagg på fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCA/VS-SI, vikt 2,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Dahlgren Malmö 1974, stl 17,5 mm, vikt 4,5 mm, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca Ca(N)/SI1, 214 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 30 smaragder ca 5,35 ctv, 450 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, längd 18 cm, vikt 17,0 g.
RING, 14K guld/silver, snidad ametist, 9 rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,72ct grå-brun/P1, stl 16,5 mm, vikt 2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 navett- och 2 droppslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 7,1 g.
ALLIANSRING, 18K vg, 7 brilj tot ca 0,35 ctv ca W/SI, stl 17,5 - mm, vikt 9,6 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 0,60 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ARMRING, 18K guld, hamrad yta, öppen och om lott, 2 diamanter (1 briljant- och 1 mediumslipad) ca 0,12 + 0,07 ct, Stockholm 1981, vikt 60 g, mindre bucklor undertill.
ENSTENHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/VS2, vikt 1,2 g.