Avslutad | Klassiska – Lördag 26 april 2014
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/SI, stift, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade rubiner ca 1,40 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, vikt 5,3 g, stift/clips.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct enligt gravyr, ca TCR(I)/VS2, litet nagg i kronan invid bordsfasetten, stl 17,75 + mm, Guldsmed Hans Rosin, Stockholm 1981, vikt 4,2 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 2,60 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K roséguld/vitguld, 98 baguettslipade diamanter ca 1,21 ctv, 255 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, svaga fattningar hos 3 av de baguettslipade diamanterna.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 8 droppslipade diamanter ca 0,53 ctv samt 72 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, mindre repa på safirens bord.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 133 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,35 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, Delins Guldsmide, Malmö 1994, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
SKÅL, sterlingsilver, vågkant, Tyskland 1900-talets andra hälft, höjd 5 cm, diameter 10 cm, vikt 121,1 g.
Silver Vas
BLACK, STARR & FROST, vas, sterlingsilver, USA, höjd 25,5 cm, vikt 645,9 g, fylld botten, några små bucklor.
C G HALLBERG, skål, silver, hänklar med blommor, Stockholm 1940, höjd 8,5 cm, diameter 24 cm, vikt 686,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5- 7 mm, lås i 18K guld med vit opal med färgspel i lila, blått, grönt, orange och rött samt 14 rosenslipade diamanter, mått 20 x 18 mm, längd collier 59 cm.