Avslutad | Klassiska – Lördag 26 april 2014
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 6,2 g.
COLLIER, 18K/14K guld, orientaliska halvpärlor, rosa safirer, längd 42 cm, vikt 19,5 g, nagg på några av safirerna.
ARMBAND, 18K guld, blå safirer samt rubiner ca 0,07 ct/st, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 14,5 g.
ALLIANSRING, 18k guld, 5 briljanter ca 0,65 ca W(H)/VS, stl 16 mm, 6,2 g, gravyr.
SKÅL, silver, blomdekor, invändigt förgylld, höjd ca 9 cm, diameter ca 21 cm, vikt 609,8 g. mindre bucklor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct, TW(G)/IF enligt gravyr, Kaplans Safir, Stockholm 1988, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,5-7,5 mm, doserat, lås i platina, rosenslipade diamanter, längd 46 cm, i behov av omträdning.
Accessoarer Pennor
MONT BLANC, kulspetspenna Meisterstück, Alexandre Dumas, Limited Edition 09974/16000N, servicehandbok, box, ytterkartong, mindre slitage. Ej funktionsgaranti.
20. SÅSSLEV, silver, Johan Petter Grönwall, Stockholm 1823, skopa invändigt förgylld, längd ca 185 mm, vikt 52,2 g, skevt skaft.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,7 g.
BROSCH, guld/vitguld, 15 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI, vikt 9,9.
BROSCH, 18K vitguld, 19 blå safirer ca 11,50 ctv, 40 åttkantsl diam ca 0,30 ctv, vikt 18,2 g.
BROSCH, 18K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, 24 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 8,3 g, nagg.
STRÖMDAHL, brosch, 18K vitguld, ljusgrön beryll, 59 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/SI, Stockholm 1960, diameter 3 cm, vikt 15,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 6,9 g.
MATSILVER, silver, 91 delar, varav 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 konfektsked, 1 såssked, 1 större kaffeskedar, 1 extra kaffesked, 1 extra smörgåsgaffel, modell Uppsala, 1970-tal fram till 2000-talet, totalvikt 3575,7 g.