Avslutad | Klassiska – Lördag 26 april 2014
RING, 18K guld, droppslipad rubin ca 1,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 9,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 oval-, rund- och droppslipade blå safirer ca 2,20 ctv, 64 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca W-TCR/VS-SI (enstaka Piqué), vikt 19,5 g, stift/clips, nagg i två safirers rondister.
ARMBAND, 18K guld, 2,2 cm bred x-länk, längd 19,3 cm, svensktillverkad, vikt 102,3 g,
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,70 ct (enl gravyr), ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,40 ctv (ena dia aningen större diameter) ca TW-W/SI, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv. ca W/VS, Engelska stämplar, stl 17 mm, vikt 3,3 g, slitna fasettkanter på safiren.
RING, 18K vitguld, 13 blå safirer ca 0,70 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,25 mm, storleksförminskande kulor, vikt 7,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 hjärtslipade safirer ca 0,60 ctv, vikt 11,4 g, stift, bygel, blomma.
RING, 14K vitguld, blå safir ca 3,30 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, safir sitter aningen löst i sin fattning, gravyr.
RING, platina/18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Ca/SI, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.