Avslutad | Klassiska – Lördag 26 april 2014
RING, 18K guld, smaragd ca 3,08 ct, 16 diamanter (2 prinsess- och 14 briljantslipade) ca 1,22 ctv, ca W/SI (några P1), stl 17,75 mm, vikt 8,7 g.
3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI, tillv i Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, Pettersons, Stockholm 1965, stl 15 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 5,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI, mått 1,5 x 1,0 cm, kedjans längd 42 cm, vikt totalt 9,8 g.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamanter 1,13 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå, barocka, ca 3,00x3,80 - 3,80x4,80 mm, en odlad Tahiti pärla ca 11,70 mm, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, lås i 18K vitguld, längd 47 cm.
RING, 18K guld/vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS-VS, stl ca 16,75 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 15,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 diamanter, briljantslipade och navettslipade, ca 2,37 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 6,2 g, stift, franska snurrebussar.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 11,20 x 11,40 mm, briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W-TCR/VS, längd 2,5 cm, vikt 8,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 167 briljantslipade diamanter ca 5,22 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 131 svarta briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, längd 18,5 cm, vikt 22,3 g.
RING, platina, obehandlad och ej värmebehandlad blå safir 2,11 ct från Sri Lanka, GRS cert 2009-010172T, 44 baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 11,9 g, nagg på 2 av diamanterna.
RING, 18K vitguld/guld, navetteslipad diamant ca 0,27 ct, orange, stl 16,75 mm, vikt 13,1 g.
ENGELBERT, 18K guld, 10 briljanter 0,14 ctv enligt gravyr ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, Sthlm 2003, vikt 3,8 g, mindre nagg.
ARMRING, 18K guld, vit odlad pärla, G Dahlgren & Co, Malmö slutet av 1800 talet, vikt 14,7 g, mindre bucklor, tennlagning, säkerhetskedja.
ARMRING, förgyllt silver, Carl Blomsterwall, Sundsvall 1859, vikt 31 g, tennlödningar, öppningsbart.
RING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/SI, stl ca 17,5 mm, vikt 12,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 30 odlade saltvattenspärlor 7,20 mm, 7 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VVS-VS, Guldsmederna Karin & Sören, Norrtälje, vikt 54,1 g.