Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TCa(K-L)/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCa-Ca/SI (mittsten med skada), 44 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv (3 briljanter med nagg), stl 17 mm, vikt 5,6 g.
TRESTENSRING, platina, tre briljantslipade diamanter 0,33 ctv enlig gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, CG Hallberg, Stockholm ca 1950-tal, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K guld, doserad, 60 briljanter ca 7,75 ctv (mittstenen ca 0,50 TCa/P1), ca Cr-TCa/ mest VS, några SI-P1, längd 40 cm, vikt 28,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 2 opaltripletter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, längd ca 19 cm, vikt 17,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,66 ctv, ca W(H)/SI-P, Hallbergs, Stockholm 1988, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljant- slipade diamanter 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, Carlman, Stockholm 1983, stl 16,5 mm, vikt 3,3g.
RING, 18K vitguld, rektangulärslipad akvamarin, ca 5,35 ct, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g, slitna fasettkanter och mindre skador på akvamarinen
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3 g.
RING, 18K guld, lapis lazuli 11 x 9 x 5 mm, stenens yta matt, stl 18,75 mm, vikt 14,8 g, 2 mindre sprickor i skenan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, ca W(H)/SI2, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g, mittsten med inverterad natural vid rondist.