141 - 160 av 330
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014

Klubbad för

SKED, silver, Olof Yttraeus, Uppsala 1809, längd 205 mm, vikt 47 g, bruksslitage, gravyr.

Utrop: 400 kr

SKED, silver, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1793, längd 219 mm, vikt 63,6 g, bruksslitage.

Utrop: 550 kr

BLACK. STARR & FROST, sockerströare, sterling silver, glasinsats, USA 1900-talets första hälft, höjd 18 cm, silvervikt156,9 g, mindre bucklor, gravyr.

600 kr

Utrop: 700 kr

SKED, silver, Johan Adolf Seseman, Arboga 1802, fiolskaft, längd 226 mm, vikt 51,2 g, slitage, gravyr.

Utrop: 450 kr

SKED, silver, Johan Adolf Seseman, Arboga 1807, fiolskaft, längd 209 mm, vikt 35 g, bruksslitage, gravyr.

Utrop: 350 kr

SKED, silver, Petter Söderbom, Örebro 1762, fiolskaft, längd 203 mm, vikt 34,1 g, bruksslitage, gravyr.

300 kr

Utrop: 350 kr

ARVID FLOBERG, silver, sked, Stockholm 1794, längd 205 mm, fiolskaft, vikt 55,9 g, gravyr, bruksslitage.

Utrop: 450 kr

SKED, silver, Johannes Weste, Stockholm 1755, längd 22 cm, vikt 51,1 g, slitage, gravyr.

400 kr

Utrop: 450 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS, GBA, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, gravyr.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

STRÖMDAHL, alliansring 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Stjärnringen Stockholm 1985, stl 15,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 4 100 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 4,0 x 2,8 cm, vikt 7,6 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 4,0 x 2,2 cm, 2 små pärlor, GD&Co, Malmö 1940, vikt 6,1 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, barocka, ej lås, längd 62 cm.

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,5-7,0 mm, ej lås, längd 47 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, River(D)/IF, IGI cert F1I37105, stl 17,5 mm, Guldsmedsservice L-E Nils, Ängelholm,vikt 16,2 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, 18K guld, emalj, Carl Anders Pousette, Stockholm ca 1850, vikt 7,6 g, skadad emalj, otydliga stämplar, bucklor.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, blomma, briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, tre i en, 221 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl ca 16 mm, vikt 14,9 g.

Utrop: 18 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

12 200 kr

Utrop: 12 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VS, Johanssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1961, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.

6 300 kr

Utrop: 6 800 kr