Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014
SKED, silver, Olof Yttraeus, Uppsala 1809, längd 205 mm, vikt 47 g, bruksslitage, gravyr.
SKED, silver, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1793, längd 219 mm, vikt 63,6 g, bruksslitage.
BLACK. STARR & FROST, sockerströare, sterling silver, glasinsats, USA 1900-talets första hälft, höjd 18 cm, silvervikt156,9 g, mindre bucklor, gravyr.
SKED, silver, Johan Adolf Seseman, Arboga 1802, fiolskaft, längd 226 mm, vikt 51,2 g, slitage, gravyr.
SKED, silver, Johan Adolf Seseman, Arboga 1807, fiolskaft, längd 209 mm, vikt 35 g, bruksslitage, gravyr.
SKED, silver, Petter Söderbom, Örebro 1762, fiolskaft, längd 203 mm, vikt 34,1 g, bruksslitage, gravyr.
ARVID FLOBERG, silver, sked, Stockholm 1794, längd 205 mm, fiolskaft, vikt 55,9 g, gravyr, bruksslitage.
SKED, silver, Johannes Weste, Stockholm 1755, längd 22 cm, vikt 51,1 g, slitage, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS, GBA, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
STRÖMDAHL, alliansring 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Stjärnringen Stockholm 1985, stl 15,5 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, 4,0 x 2,2 cm, 2 små pärlor, GD&Co, Malmö 1940, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, River(D)/IF, IGI cert F1I37105, stl 17,5 mm, Guldsmedsservice L-E Nils, Ängelholm,vikt 16,2 g.
BROSCH, 18K guld, emalj, Carl Anders Pousette, Stockholm ca 1850, vikt 7,6 g, skadad emalj, otydliga stämplar, bucklor.
RING, 18K vitguld, blomma, briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, tre i en, 221 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl ca 16 mm, vikt 14,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.