Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014
HÄNGE/BROSCH, 14K vitguld, 10 rubiner ca 2,00 ctv, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 32 x 20 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, en diamant med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 330 briljantslipade diamanter 6,00 ctv enligt gravyr, ca TCr-Cr(I-J)/SI, längd 18 cm, vikt 12,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljanter ca 5,30 ctv, ca TCr(I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 10,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 4,87 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18,5 cm, vikt 11,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 1 prinsesslipad diamant, 117 baguett- samt 136 briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 49 x 30 mm, vikt 10,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW(G)/VS, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 1,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 89 briljanter ca 2,54 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 7,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 6,12 ctv, ca W-Ca(H-M)/SI, några enstaka Piqué, längd 43 cm, vikt 25,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 10 ametister 13,40 ctv, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, längd 17,5 cm, vikt 14,7 g, ledningar mellan länkar är stela.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,75 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, engelska stämplar, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant med mindre skada.
RING, 18K vitguld, blå safir, nagg, 26 baugetteslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,79 ct, ca TW(G)/VS1, Artinians Juveler, stl 16 mm, vikt 4,8 g, mindre nagg vid rondist.
SNUSDOSA, silver, Johan Petter Hjulström, Västerås 1859 ca 7,7x4x1,5 cm, vikt 50,1 g, gravyr, små bucklor, mindre skada på locket.